Tipy, ako ušetriť na vykurovaní a ohreve vody

Tipy, ako ušetriť na vykurovaní a ohreve vody 16. Marca 2016

Žiť moderne a komfortne takisto znamená žiť úsporne. Úspory je možné hľadať v každej oblasti ľudského života, bývanie nevynímajúc a konkrétne vykurovanie je na tomto zozname medzi najvýznamnejšími. Výrobca tepelnej technológie Baxi sa snaží navrhovať a vyvíjať systémy, ktoré sa týmito trendmi riadi. Aj preto predkladá niekoľko užitočných rád, ktoré pomôžu ušetriť nezanedbateľné prostriedky.

1. Investujte do viac ekonomického systému

Vykurovať a ohrievať teplú vodu je možné rôznymi druhmi vykurovania. V konkrétnej rovine ide o dve v súčasnosti najpoužívanejšie tepelné koncepcie:

  • Kondenzačný kotol
  • Tepelné čerpadlá

Naviac je možné v súčasnosti rovnako využiť ekonomicky zaujímavú dotáciu na vykurovanie modernými formami, s ktorou má Baxi pozitívnu skúsenosť a ako zodpovedná značka sa o ňu so zákazníkmi rada podelí.

2. Sledujte zdroje úniku tepla

S veľkými nákladmi na spotrebu energie môže súvisieť aj skutočnosť, kedy z objektu akumulované teplo samovoľne uniká. Najrizikovejšie miesta uvedeného úniku tepla sú predovšetkým okná a dvere. Nové okná a vstupné dvere majú vynikajúce nielen tepelné, ale i protihlukové izolačné schopnosti.

3. Kontrolujte správnu funkciu termostatických ventilov a hlavíc radiátorov

Výmenou nefunkčných termostatických ventilov a hlavíc na radiátoroch je možné dosiahnuť značné úspory v spotrebe energie, a to hlavne z dôvodu efektívneho rozloženia tepla. Vďaka regulácii prietoku vykurovanej vody je možné systém dôkladne zregulovať tak, že v priestore pôsobí rovnomerne rovnaká tepelná hodnota. To následne umožňuje dobré hospodárenie s nákladne vyrobenou energiou. Vo výsledku, vďaka účinnej regulácii teploty v rôznych miestnostiach môže ušetriť majiteľ objektu časť za energiu rádovo až niekoľkých sto eur ročne. Asi málokto vie, že znížením teploty o jeden stupeň je možné ušetriť takmer 100 EUR.

4. Prispôsobte interiér pre zamedzenie tepelných strát

Ďalšou radou ako ušetriť náklady za energiu sú na prvý pohľad nepodstatné a zdanlivo jednoduché opatrenia, ktorým väčšina nevenuje vôbec pozornosť. Príkladom je umiestnenie nábytku v interiéri. Ten by nemal predovšetkým zakrývať radiátory. Ďalšou najčastejšou chybou sú dlhé záclony a závesy. Tie prekrývajú vykurovaciu plochu radiátorov a zabraňujú prirodzenému sálaniu a cirkulácii teplého vzduchu od radiátorov. Skrátením záclon je možné dosiahnuť pri minimálnych nákladoch relatívne vysoké úspory. Ďalším krokom v úsporách môžu byť aj vonkajšie rolety, ktoré môžu pomôcť s rosením okien. Ich zatiahnutím na noc je možné dosiahnuť zvýšenie izolačnej schopnosti okna.

5. Kotol pravidelne udržujte

Ideálny čas pre pravidelný servis a odbornú údržbu kotla je obdobie od jari do jesene. Správne načasovaná príprava na ďalšiu vykurovaciu sezónu znamená vyhnutie sa nepríjemnému čakaniu na servisného technika. Ten síce odborne skontroluje kotol, ale bohužiaľ v dobe, kedy je teplo už dávno potrebné. Pri pravidelnom servise môže naviac technik odhaliť možné riziká poškodenia kotla a predísť tak budúcej nákladnej oprave takejto závady. V rámci pravidelného servisu bude kotol zbavený prachu, bude vyčistený horák a výmenník. Práve tam sa najviac usadzujú nečistoty, z ktorých sa po čase vytvorí izolačná vrstva spôsobujúca stále vyššiu a vyššiu spotrebu energie (plynu) na ohrev rovnakého množstva tepla. Situáciu s týmto typom prevencie kotlov je možné prirovnať k bežnému vlastníctvu automobilu, kde je okrem iného tiež pravidelným servisom aj výmena oleja s cieľom udržať bezproblémový technický stav motora.

 

6.    Vetrajte správnym spôsobom

Vetrajte krátko a intenzívne. Dlhodobé vetranie ochladzuje steny, ktoré musia teplo znova akumulovať.

Zásady správneho vetrania:

  • Vetrajte doma aspoň trikrát denne, hlavne v kúpeľniach, kuchyniach a spálňach.
  • Vetranie by malo byť krátkodobé a skôr častejšie.